SPEKTRALNA TOMOGRAFIA SIATKÓWKI:

Charakterystyka badania:
Spektralna tomografia siatkówki (SOCT) to urządzenie, które zrewolucjonizowało diagnostykę chorób oczu. Obrazowanie tkanek oka w przekroju porównywalnym do obrazu histologicznego, stanowi nieocenione narzędzie diagnostyczne w badaniu zarówno przedniego jak i tylnego odcinka gałki ocznej.

Zastosowanie:

 • Obrazowanie siatkówki w projekcji 2D oraz 3D
  Przekroje OCT wykonane tomografem 3D OCT-2000 doskonale ilustrują strukturę ciała szklistego i siatkówki. Możliwa jest ocena grubości poszczególnych struktur anatomicznych, jak również ocena porównawcza kondycji siatkówki na kolejnych wizytach.
 • Zdjęcia dna oka
  Wbudowana funduskamera z wysokiej jakości aparatem cyfrowym (16,2 Mpx) uzupełnia diagnostykę SOCT, pozwalając w szczegółach zobrazować strukturę oka i ujawniając wszelkie zmiany patologiczne.
 • Profil jaskrowy
  Moduł jaskrowy umożliwia wykonanie w pełni zautomatyzowanej topografii tarczy nerwu wzrokowego oraz porównanie jej z normatywną bazą danych. Moduł jaskrowy, uzupełniony o analizę komórek zwojowych i pomiar kąta przesączania, stanowi kompletne narzędzie obrazowania. Badanie pozwala na oszacowanie średniej grubości włókien nerwowych RNFL (retinal nerve fibre layer) co ma zastosowanie przede wszystkim w diagnostyce jaskry ale też chorobach demielinizacyjnych (np. sclerosis multiplex).
 • Skanowanie przedniego odcinka oka:
  Różnorodne funkcje analityczne w połączeniu z fotografią kolorową i obrazowaniem 3D SOCT umożliwiają obrazowanie oraz analizę rogówki, przedniego odcinka oka (np. ocena stożka rogówki, kąta przesączania, pomiar grubości rogówki, ocena rogówki po zabiegach rafrakcyjnych).

Przebieg badania:
Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, najczęściej po wcześniejszym rozszerzeniu źrenic, choć może być też przeprowadzone bez rozszerzania źrenic (przy poziomych środkach optycznych). Tomografię oka wraz z opisem pacjent otrzymuje bezpośrednio po badaniu. Szacunkowy czas trwania badania z opisem: 40min.

Przeciwwskazania:
Badanie SOCT jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym, może być wykonywane wielokrotnie.